Мар052014

Уличната уметност на Џо Лурато

lurato_cover
Џо Лурато е американски уметник кој на свој уникатен начин ги разубавува улиците на Њујорк. Користи дрвени карактери поставени на таков начин што креираат илузија и перспектива како да се реално сместени во тој простор. Креативна урбана уметност.

Мар032014

Твитови на месецот (февруари)

twitter_cover

Од овој месец започнувам со избор на најдобрите твитови за секој изминат месец. Значи во случај да сте испуштиле некои твитови претходниот месец, ќе има селекција на најдобрите твитови што поминале низ мојот тајмлајн. На листава нема да ги најдете нашите „вицкасти“ твитови, за тоа има куп други блогови, туку само оние најкорисни посебно за фриленсери, дизајнери, програмери, фотографи како и интересни настани што го одбележале секој изминат месец. Клик на секоја фотографија за линковите.

 
Фев122014

20 Одлични корици за книги

111
Иако не треба да оценуваме некоја книга според корицата, поточно според дизајнот на корицата, сепак тоа е она што прво го гледаме на секоја книга во книжарници или на сите онлајн продавници за книги и затоа е многу битно како е дизајнирано. Не секогаш се следи насловот или тематиката на самата книга, но доколку тоа се направи со некоја креативна идеја тогаш сигурно имате добра корица. На повеќе селектирав 20 нови и одлично дизајнирани корици за книга. 

 
Фев022014

10 Најдобри дриблери од Македонија

mk_dribbble_fr

Сигурно повеќето од вас веќе знаат или слушнале што е Dribbble. Ако не, прво прочитајте го овој пост .Нема да ви одземе многу време, иако постар сепак доволно за да се запознаете со овој сервис за дизајнери. Она што ме радува е дека мрежата сега е поотворена, има почесто покани, за разлика од порано, и најмногу од се, што се повеќе има дизајнери од Македонија. Затоа во овој пост ќе ги претставам 10те најдобри дриблери кај нас.

 
Апр172013

Принт реклами (април)

111
Нови и свежи креативни принтови и реклами за овој месец

 

Страница 3 од 22

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons