Јун062010

fifa_prva
Од 11 јуни до  11 јули во Јужна Африка ќе се одржи 19-тото Светско првенство во фудбал. Овде нема да зборуваме за групите, нема да типуваме, ниту за стадионите или слично. Ќе ги разгледаме постерите, маскотите и логоата на ФИФА Светските првенства од 1930 година до денес. Со споредба може да се забележи напредокот во графиката и дизајнот, посебно кај маскотите и логоата. Мое омилено лого е Пике од Мексико 1986-та , а лого тоа на Јапонија и Јужна Кореја од 2002-ра.

Интересен е фактот што од 12 маскоти дури 6 се животни.

Маскотата на годинашново Светско првенство се вика Закуми и е дело дизајнирано од Андриас Одендал. Леопард со жолто тело и зелена коса, како и боите на дресовите на репрезентацијата на Јужна Африка.

 

1930-Uruguay

1934-Italy

1938-France

1950-Brazil

1954-Switzerland

1958-Sweden

1962-Chile

1966-England

1970-Mexico

1974-West-Germany

1978-Argentina

1982-Spain

1986-Mexico

1990-Italy

1994-United-States

1998-France

2002-Korea-Republic-Japan-

2006-Germany

 

2010-South-Africa

Бонус: Распоредот за овогодишнетото првенство во голема резолуција, спремно за принт и одлична минималистичка позадина со резолуција 1680х1050 пиксели за вашиот компјутер со актуелниот светски првак Италија

коментари (0)add comment

Пратете коментар
намали | зголеми

busy

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons